Daha sağlıklı ve kolay zayıflamak için az yağlı protein tüketmek önemli

Sağlıklı beslenme ve kilo vermeye yardımcı olan en önemli besin kaynaklarından biri de proteinlerdir. Ancak beslenme uzmanlarının çok önemli bir uyarısını yeniden hatırlamakta fayda var: Zayıflama diyetleri kişiye özeldir. Uzmanlar kişiye özel diyetler dahilinde doğru ve sağlıklı yoldan zayıflamak isteyenlere protein tüketmenin önemini şu şekilde açıklıyor:

Her bireyin zayıflama sırasında da olsa protein ihtiyacı farklıdır. Kişinin protein ihtiyacı kilogram başına ortalama 1 gramdır. 70 ideal kilosunda olan bir insanın protein ihtiyacı da 70 gramdır ve bu ihtiyacın yarısının hayvansal kaynaklardan sağlanması önemlidir. Bitkisel protein kaynakları B12 ve demir açısından fakir olduğu için, hayvansal protein kaynakları mutlaka zayıflama diyetlerinde bulunmalıdır. Ayrıca proteinler doygunluk hissinin uzun sürmesini sağlar ve bu nedenle her öğünde yer almaları önemlidir. Diyet sırasında kas kitlesini korumak için de protein kaynaklarına ihtiyaç vardır.

Uzmanlar sağlıklı bir diyet programı içerisinde tavuk ve hindi etinin vaz geçilmez olduğunun altını çiziyor ve bu ürünlerin ihmal edilmemesi konusunda uyarıyor.

Diyette neden tavuk ve hindi eti?

Protein tüketiminde yağsız ürünler tercih edilmeli. Çünkü yağlar besinlerin içinde en fazla kaloriye sahip olanıdır. Tavuk ve hindi etinin yağ oranı düşüktür, etin derisi ayrılıp, göğüs kısmı tercih edildiğinde yağ oranı daha da azalacaktır.
Tavuk ve hindi etinin doymuş yağ ve kolesterol içeriği de daha azdır.
Sodyum içeriğinin çok düşük olması, tavuk ve hindi etini düşük sodyumlu diyetlere son derece uygun bir besin kaynağı durumuna getirir.
Tavuk ve hindi eti vitamin B2 (riboflavin), niasin, vitamin B6ve vitamin B12bakımındanda zengin besinler arasındadır.
Tavuk ve hindi etinin sindirilebilirliği yüzde 91 ile 100 oranları arasındadır. Bu nedenle tavuk ve hindi etinin proteini iyi kaliteli protein kaynağı olarak değerlendirilmektedir
Tavuk ve hindi göğüs etinde yağ oranı yüzde 0.8 civarındadır. Üstelik tavuk etinin genel olarak doymuş ve doymamış yağ oranları birbirine yakındır. Tavuk eti tüketildiği zaman hem yağı düşük hem de iyi yağlar açısından daha zengin beslenilir. 100 gram derisiz tavuk but eti tüketildiğinde 4 gramdan az yağ alınmış olur.
Kıyma olarak tavuk veya hindi kıyması kullanmak günlük yağ ve dolayısıyla da kalori alımını düşürecektir. Kırmızı etten yapılan kıymada yağ oranı yüzde 25’ler civarındayken tavuk ve hindi eti kıymasında bu oran çok daha düşüktür.

BESD-BİR Hakkında:

Beyaz et tüzel temsilcisi durumunda bulunan BESD-BİR, sektörün sorunlarına sahip çıkmak amacıyla 1992 yılının son günlerinde “Damızlık Tavukçuluk Derneği’ olarak kurulmuş 1994 yılında beyaz et sanayicilerinin de katılımı ile “Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği” (BESD-BİR) adını alarak geniş tabanlı yeni bir oluşum haline gelmiştir. Birlik, bugün Türkiye’nin toplam kanatlı eti, kuluçkalık yumurta ve civciv üretiminin yaklaşık %91’ini karşılamakta ve kanatlı sektörünü en üst düzeyde temsil etmektedir. Derneğin amacı kanatlı eti sanayinin gelişmesi, işletmelere katkı sağlayacak değerler yaratılması, sektörün en doğru şekilde temsili ve kamu-sanayi ilişkilerinde gerekli iletişimin sağlanması için çalışmalar yapmaktır. BESD-BİR’e kayıtlı 28 üye firma bulunmaktadır. BESD-BİR sektörün gelişimi için ilgili tüm paydaşları ile birlikte çalışmaktadır…

ÖNEMLİ HATIRLATMA: Yukarıda metinde geçen tavuk ve hindi etini fabrikasyon süreçlerden geçmemiş yani organik, beslenmesinde organik süreçlere dikkat edilen, antibiyotik kullanılmayan tavuk ve hindi eti olarak tüketilmemesi gerektiği açıktır. Bu önemli detayı okurlarımızın dikkatine sunuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir