ÇOCUKLAR İÇİN ORGANİK BESLENME NEDEN ÖNEMLİ?

organik-beslenme

Pediatristler Çocuklar İçin Organik Gıdayı İşaret Ediyor

Boşuna organik diye tutturmuyormuşum! Zira, Amerikan Pediatri Akademisi organik-konvansiyonel gıda tartışmasında ilk defa ağırlığını organik gıdadan yana koydu. Yaklaşık bir hafta önce yayınladıkları klinik raporda, kapsamlı bilimsel araştırmalar sonucunda organik meyve, sebze, et ve süt ürünleri tüketen çocukların sistemlerinde daha düşük düzeyde böcek ilacı tespit edildiğini belirten Akademi, bunun çocuklar için kayda değer bir bulgu olduğunu açıkladı.

Organik gıdalarla beslenen kişilerde daha düşük seviyede böcek ilacı kalıntısına rastlandığına dikkat çeken uzmanlar, bunun erken çocukluk döneminde beyinleri halen gelişmekte olan çocuklar için önem taşıdığını, küçük çocukların -çok düşük seviyelerde olsa dahi- kurşun ve toksinlerden zarar görecek kadar savunmasız olduğunu söylüyor. Bunu adeta doğrulayan ve pediatristleri endişelendiren bir diğer bulgu ise, hamilelikleri sırasında konvansiyonel tarımda kabul edilen sınırlar içinde böcek ilacına maruz kalan Kaliforniya’lı kadın tarım işçilerinin bebeklerinde hafif ama anlamlı seviyede gelişimsel gecikme görülmesi.

Rapor, ayrıca, organik ıspanak, pazı, yeşil salata gibi yeşil yapraklı sebzelerde, konvansiyonel olanlara nazaran, daha yüksek oranda C vitaminine rastlandığını belirtirken, bazı araştırmaların organik gıdaların daha yüksek seviyede antioksidan içerdiğini, dolayısıyla insan sağlığı için daha faydalı olduğunu ortaya koyduğunu söylüyor.
En güzel haber ise şu: normalde konvansiyonel gıdayla beslenen çocuklar sadece 5 gün boyunca organik gıdayla beslendiklerinde idrarlarındaki böcek ilacı kalıntısı seviyesi çarpıcı oranda azalarak neredeyse sıfırlanıyor. Yani organik gıdaya geçmek için asla geç kalmış olmuyorsunuz!

Hala ikna olmadıysanız, daha önce kaleme aldığım Organik Gıda Tercih Etmek İçin 10 İyi Neden‘i sıralayan yazıma göz atabilir, ardından Organik Alışveriş’in Püf Noktaları‘nı paylaştığım yazımı okuduktan sonra hemen organik hayata adım atabilirsiniz.

organikanne.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir