ÇOCUK MENÜLERİNDEKİ AZALIŞ UMUT VERDİ

çocukmenü

Yapılan yayınlar ve uzman görüşleri aileler üzerinde belli bir etkinliğin sağlandığını gösteriyor. Bu umutlu bir gelişme.

 

Geçtiğimiz 5 sene içerisinde fast food restoranlarının çocuk menü satışlarında ciddi bir azalma görülüyor. 2011’de çocuk menülerinin satışları %6 oranında, 1.3 milyar dolardan, 1.2 milyar dolara düştü. Peki bu rakamlar çocukların daha sağlıklı beslendiklerini mi söylüyor?Ürünlerin satış oranlarına göre öyle.

Obezite, fast food ve sağlıksız yeme koşullarına karşı, fast food restoranlarının altı bezli çocukları etkileme çabası yeterli dikkati çekmeye başladı. Kaliforniya’da kanunlar McDonalds dahil tüm restoranları, çocukları pazarlama aracı gibi görmelerini engellemek için çocuk menülerinden çıkan oyuncak promosyonunu durdurma kararı aldı. Geçtiğimiz bahar, McDonalds’ın maskot ikonik palyaço Ronald McDonald’ın çocukları cezbettiğinden ve fast food yemeğe özendirdiğinden emekli olması için kampanya düzenlendi.

Bu hafta ise AdAge, Ronald McDonald’ın bir zamanların ünlü maskotu Joe Camel’a benzemeye başladığını içeren bir makale yayınladı. NPD Group tarafından yayınlanan raporların sonuçlarına göre, 2007’den beri class çocuk menüsü satışları 2011’de dahil olmak üzere %5 oranında düştü. Los Angeles ve Orlando Sentinel’da yer alan haberlere göre bu düşüşte iki faktör rol oynuyor. Bunlardan birincisi ekonomik. Aileler normal restoranlarla neredeyse aynı fiyatta olan çocuk menülerini tercih etmemeye başladılar.

Los Angeles Times’da yer alan haberde NPD restoran endüstrisi analisti Bonnie Riggs “Aileçocuk menüsünün normal restoranda yenen bir menüden daha pahalı olduğunu farketti” diyor. Aileler hem zararlı fast food yedirmiyorlar hem de ucuz ve sağlıksız Çin malı oyuncaklardan almıyorlar.

Çocuk menülerindeki satışların azalmasının bir nedeni de, çocukların artık daha erken olgunlaştıklarını düşündüklerinden çocuk menülerini tercih etmemesi gösteriliyor. NPD’s analistçilerinin rapor sonuçlarına göre 5-6 yaşlarındaki çocuklar artık çocuk menüsü almıyorlar. Ailelerinin sipariş verdiklerine benzer ürünlerin daha küçüklerini tercih ettikleri bildirildi. Buna rağmen fast food şirketleri her tür yaş grubuna hitap edebilmek için daha çok reklam pararsı harcıyor. Günde ortalama bir anaokulu öğrencisi 2.8 fast food reklamı görüyor ve çocukların eskisinden daha çok fast food reklamı izlediği bildirilmiş.

 

hthayat.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir