ÇOCUK KANSERLERİNDE SUÇLU ÇEVRE

erkan-topuz

Doğal olmayan gıdalara dikkat!

Tüm dünyada artış gösteren çocuk kanseri vakalarının önüne geçmek için onları çevre kirliliğinden uzak tutmak gerekiyor. Doğal olmayan gıdalar hastalığın fitilini ateşliyor!

Çocukların kansere yakalanması, bir şeylerin yanlış olduğunun işaretidir! Bazı bebekler hasta doğar… Sandra Steingraber’in bir dönüm noktası teşkil eden kitabı ‘Living Downstream’de yazdığı gibi; çocuklar sigara içmez, alkol almaz ve stresli işlere sahip değildir.

 

DOĞUMLA BAŞLAR

Buna rağmen; Avrupa ve Amerika’da 1970’lerden 1990’lara kadar çocukluk çağı kanserlerinde, istikrarlı bir şekilde yılda yüzde 1’lik artış vardı. Bu artış biraz daha düşük oranda olmakla birlikte Kanada’da da görüldü. 2005 yılında Amerika’da 9 bin 500 yeni olgu gelişti ve bu rakam; her 100 bin çocuktan 15’ini temsil ediyordu.

Çocukluk çağı kanseri olan kan kanserleri, toplam vakaların yüzde 30’unu oluşturur. Yüzde 21’i ise sinir sistemi kanserlerine aittir.

1990’lardan bu yana kanserli çocuk sayısı sabit kalmış veya düşmüş, dahası tedavilerdeki gelişmelere bağlı olarak 1950’lerden bu yana ölen çocuk sayısı yarı yarıya azalmıştır. Çocuklar, neden kanser olmaktadır? Bu konuda birtakım güçlü çevresel ipuçları bulunmaktadır… İşte, ipuçlarının bilimsel açıklaması:

İnsan embriyosu, kimyasallara özel olarak duyarlıdır. Bu duyarlılık; bazı erişkin ve çocukluk çağı kanserlerinin, doğumdan önce programlanmış olduğuna işaret etmekte ve kanserin doğum öncesi temelini, rahatsızlık veren yeni bir keşif alanı olarak ortaya atmaktadır.

 

DAHA DUYARLILAR

Gelişmekte olan fetüs, plasentanın sağladığı doğal korumaya rağmen, aynı zamanda taşıt kirliliğinden ve ikinci el sigara dumanından oluşacak DNA hasarına karşı anneden daha duyarlıdır.

Bir çalışmada; gebelikten önce babaları, benzen veya alkol bulunan ortamlarda çalışan çocuklarda, lösemi gelişme riskinin neredeyse altı kat arttığı sonucuna varmıştır. Yenidoğanın doğum sırasında kanında ortalama 230 endüstriyel kimyasal vardır ki; bunların 180’inin insan ve hayvanlarda kansere yol açtığı bilinmektedir.

 

ANNE SÜTÜNDEN DE KİMYASAL GEÇİYOR

ABD Çevresel Korunma Şubesi (EPA), bebekler ve küçük çocukların, kansere sebep olan maddelere karşı erişkinlerden 10 kat daha duyarlı olduklarını söylemektedir.

 

BİYOLOJİK SÜRECİ BOZAR

Çocuklar; hava, su ve gıda yoluyla anne sütüne geçen ve biyolojik süreci bozan kimyasallara da maruz kalmaktadır.

Anne adayları, gebelik sırasında organik gıdalarla beslenmelidir. Anne sütü; çocuklarda kanser riskini azaltan doğal bir besin mucizesidir.

 

ORGANİK GIDALARLA BESLEYİN

Toksik maddeleri, çocuklarımızın vücudundan uzak tutmak ve onları çocukluk çağı kanser risklerinden olabildiğince korumak için güçlü, kararlı eylemlere ihtiyacımız var. Öncelikle çocuklarda günlük ürünlere dikkat etmeliyiz. Okullarımızı sağlıklı hale getirmeliyiz. Çocuklarımızı organik gıdalarla beslemeliyiz.

 

DUVARINA BEBEK BOYASI POPOSUNA ORGANİK BEZ

Çocukları kanserojen etkenlerden korumak için onlara güvenli bir ortam sağlamalısınız. Bunun için dikkat etmeniz gerekenler ise şunlar:

Boyalar, duvar kağıtları ve pencere kaplamalarında PVC plastiklerden uzak durulmalı, çevreye duyarlı ve bebek dostu boyalar tercih edilmelidir.

 

GİYSİLERİ DOĞAL SABUNLA YIKAYIN

Elektromanyetik alanlardan, elektrikli cihazları bebeklerden uzak tutmalısınız.

Yüzde 100 organik lifli bebek ürünlerini seçmelisiniz. Kıyafetlerinin doğal sabunla yıkanması da iyi bir seçimdir. Bebek bezleri de organik olmalı.

Kıyafetlerinin organik pamuk ya da kenevirden üretilmiş olmasına, ayakkabı ve çantalarının PVC içermemesine özen gösterilmelidir.

 

Prof. Dr. Erkan Topuz / Günaydın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir