COCA COLA VE PEPSI’NİN FORMÜLÜ DEĞİŞECEK Mİ?

Coca Cola ve Pepsi, formülündeki kanserojen olduğu iddia edilen maddeyi azaltacaklarını ilan etti. 

ABD’nin California eyaletinde kabul edilen bir yasa tasarısı, 126 yıldır formülü sır gibi saklanan Coca Cola ve rakibi Pepsi’yi içeriklerinde değişiklik yapmak zorunda bıraktı. California eyaleti yasama meclisi, Coca Cola ve Pepsi gibi gazlı içeceklere karamel rengi vermek için kullanılan 4-metilimidazol maddesinin kanserojen olduğunun iddia edilmesinden sonra bu maddeyi kansere yol açtığı düşünülen maddeler listesine aldı. Mecliste içeriğinde bu madde bulunan içeceklerin üzerlerine “Dikkat kanser yapabilir” uyarısı yapıştırmaları gerektiğine dair bir yasayı kabul etti. “Kanser yapar” damgası yemek istemeyen Coca Cola ve Pepsi şirketleri, on yıllardır kullandıkları reçetelerini değiştireceklerini ilan ederek karamel rengini veren 4-metilimidazol maddesinden belirlenen sınır ölçüsünde kullanacaklarını açıkladı. İki içecek devinden yapılan açıklamada California’da satılmaya başlanan yeni formüllü içeceklerin artık ABD genelinde de yaygın şekilde kullanılacağı kaydetti.

‘Tadı değişmeyecek’

Coca Cola şirketinin temsilcisi Diana Garza-Ciarlante, yaptığı açıklamada, ‘bilimsel açıdan bir temeli olmadığını’ savunduğu uygulamadan zarar görmemek için bu kararı aldıklarını, ancak ürünlerinin bir sağlık riski taşımadığını vurguladı. Söz konusu kimyasal madde, denek farelerde kansere yol açtı. Ancak Amerikan İçecekleri Birliği bunun insanlar için risk taşıdığına dair bir kanıt olmadığını belirtiyor. ABD Gıda ve İlaç Dairesi de laboratuar deneylerinde farelere verilen miktarda kimyasalın kana karışması için bir insanın bin kutu Coca Cola ya da Pepsi içmesi gerekeceğini iddia ediyor. Gıda sektöründeki gelişmeleri takip eden Beverage Digest adlı araştırma şirketine göre Coca Cola ve PepsiCo, gazlı içecek pazarının yaklaşık yüzde 90’ında paya sahip bulunuyor. Her iki şirkette içeceklerin lezzetinde bir değişiklik fark edilmeyeceğini söylüyor.

Gazetevatan.com.tr

Coca-Cola’dan o iddiaya yanıt

Ürünlerine kanser uyarısı koymak istemeyen Coca Cola’nin iiçeceğin formülüyle oynama kararı aldığına dair haber yalanlandı. Coca-Cola, ABD’nin California Eyaleti’nde Coca-Cola’nın formülünü değiştirdiği yönündeki habere ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “ABD’nin California Eyaleti’nde, karamel içeren ürünlerin muhteviyatındaki 4-MEI maddesinin oranının Kamu Yararına Bilim Merkezi (CSPI) tarafından hiçbir bilimsel veriye dayandırılmadan azaltılması talep edilmiştir. Coca-Cola şirketi, California Eyaleti’nde resmi otoritenin talebini karşılamış ancak iddiaları kabul etmemiş ve konuyla ilgili hukuki süreç başlatmıştır.

4-MEI, fırınlama, ısıtma gibi pişirme işlemleri sürecinde gıdalarda doğal olarak eser miktarlarda oluşabilen bir maddedir. Bu madde fırınlanmış yiyecekler, kahve, ekmek, soya sosu, bazı biralar ve karamel gibi pek çok gıdada eser miktarlarda bulunur. Karamel, US Food and Drug Association (USFDA), The European Food Safety Authority (EFSA), The Food Standards Australia New Zealand (FSANZ), The WHO/FAO Joint Expert Committee on Food Additives (JECFA), Health Canada ve A National Toxicology Program (NTP)’ın bulunduğu dünyadaki pek çok resmi otorite tarafından güvenli olarak kabul edilen bir gıda renklendiricisidir ve uzun yıllardır yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA), 4-MEI maddesinin insan sağlığına herhangi bir zarar verdiğini veya kanserojen olduğunu kabul etmemekte ve karamel ile ilgili herhangi bir kısıtlama getirmemektedir. Bu kapsamda, Coca-Cola’nın formülünde herhangi bir değişiklik kesinlikle söz konusu değildir. California Eyaleti’ne özel olarak sadece tedarikçilerimizden karamelin üretim sürecine ilişkin bir değişikliğe gitmeleri istenmiştir. Coca-Cola olarak Türkiye‘de ürettiğimiz ürünler Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından onaylanır. Ürünlerimizin uluslararası kalite standartlarında olması ve tüketicilerimizin bize karşı güvenini sağlamak ve korumak en önemli önceliğimizdir.”

 

Radikal.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir