Cinsel yaşantıdaki olumsuzluklar ne gibi sorunlara davetiye çıkarıyor?

Sağlıklı cinsel yaşantının; mutluluk, iyi uyku, beden ve ruh sağlığı getirmesi gerekiyor. Uzmanlara göre cinsel yaşantıdaki olumsuzluklar; cinsel travmalar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, istenmeyen gebelikler ve daha sonrasında cinsel işlev bozukluklarını ortaya çıkarabilir. Üstelik bu durum başka psikiyatrik bozukluklara da davetiye çıkarabilir. Uzmanlar sağlıklı cinsel yaşam ile mutluluk arasındaki paralelliğe dikkat çekiyorlar. 

MUTLULUĞUN YOLU SAĞLIKLI CİNSEL YAŞAMDAN GEÇİYOR

2010 yılından bu yana her yıl 4 Eylül günü, Dünya Cinsel Sağlık Birliği (WAS) öncülüğünde , “Dünya Cinsel Sağlık Günü“ olarak anılıyor. Gün dolayısıyla cinsel sağlık konusuna vurgu yapılıp bilinç düzeyine katkı yapılması amaçlanıyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Sinem Zeynep Metin, cinsel sağlığın önemine dikkat çekerek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre cinsel sağlık; cinsellik ve cinsel ilişkilere olumlu ve saygıdeğer bir yaklaşım getirmenin yanı sıra zorlama, ayrımcılık ve şiddetten uzak olarak keyifli ve güvenli cinsel deneyime sahip olmanızı gerektirir. Cinsel sağlığın sağlanması ve sürdürülmesi için, tüm kişilerin cinsel hakları korunmalı ve yerine getirilmelidir.”

Kişinin cinselliği erken çocukluk döneminden itibaren tanımaya, deneyimlemeye başladığını belirten Psikiyatri Uzmanı Sinem Zeynep Metin, “Cinsel kimliğimizin ilk çizgileri 3-6 yaş arasında oluşur; ergenlik döneminde iyice belirginleşir. Bu dönemlerde kişinin duyduğu, öğrendiği, yaşadığı cinsellikle ilgili her ayrıntı ilerideki cinsel yaşantısının kalitesi için temel belirleyicilerdir” diye konuştu.

Cinsel sağlığın önemli bir kısmının sağlıklı cinsel işlevsellik olduğunu belirten Psikiyatri Uzmanı Sinem Zeynep Metin, şunları söyledi:

CİNSEL BİLGİLERİN TAKVİYE EDİLMESİ GEREKİYOR

“Cinsel yaşantı, cinsel zevk, doyum ve yakınlık hayatın doğal bir parçası olarak, kişi arzu ettiğinde deneyimlenebilmelidir. Cinsel yaşantı için “doğru” olarak tanımlanacak bir yol olmamakla birlikte; cinsellikle ilgili en önemli önyargılardan biri sadece güdülerle yaşandığıdır. Yaygın bilinenin aksine cinsellikle ilgili genel geçer bilgiler mevcuttur ve bu bilgileri öğrenmek ve uygulamak cinsel yaşantının kalitesini arttırır. Bununla birlikte herkesin kendi cinselliği ile ilgili keşfedeceği bireysel nitelikler vardır. Bunlar başka kişilerin ve hatta canlıların cinsel-fiziksel ve ruhsal sınırlarına saygı gösterildiği ölçüde deneyimlenebilir; bu noktada cinsel sağlık açısından kabul görmüş ve tanımlanmış bir “normal” yoktur.

Sağlıklı cinsellikle ilgili bir diğer yanlış bilgi de mutlaka partnerle yaşanması gerekliliğidir. Bazı kişiler cinselliği tek başlarına (da) deneyimlemek isteyebilirler. Tek başına da olsa düzenli cinsel yaşantı kişinin bedensel ve ruhsal sağlığı ve kendi bedenini tanıması adına faydalıdır. Bilinmelidir ki cinsel yaşantı, cinsel zevk ve cinsel tatmin öncelikle kişinin kendi kendine sorumluluğudur; partnerin cinsel yaşantısından tatmin ve zevk alması ikinci adımdır.”

CİNSELLİK SAĞLIKLI YAŞAMIN GEREĞİ

Kişilerin cinsel sağlık hakkında bilgi, eğitim ve tıbbi bakıma erişebilmesi gerektiğini kaydeden Psikiyatri Uzmanı Sinem Zeynep Metin, “Konuyla ilişkili sağlık çalışanları kadın hastalıkları ve doğum, üroloji, psikiyatri uzmanları, aile hekimleri, ebeler olarak sıralanabilir. İstenmeyen gebeliklerin ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlemleri alınmalı; gerektiğinde bakım ve tedavi istenebilmelidir” dedi.

“Sağlıklı cinsel yaşantı, mutluluk, iyi uyku, beden ve ruh sağlığı getirecektir” diyen Psikiyatri Uzmanı Sinem Zeynep Metin, “Cinsel yaşantıdaki olumsuz deneyimler ise cinsel travmalar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, istenmeyen gebelikler ve daha sonrasında cinsel işlev bozukluklarını –bazen de başka psikiyatrik bozuklukları- ortaya çıkarabilir. Sonuç olarak cinsellik zevk alarak, kendi beden sınırlarımızı iyi tanıyarak ve koruyarak, partnerimizin sınırlarına saygı göstererek, sorumluluk duygusuyla ve istendiğinde yaşanması gereken, sağlıklı yaşamın mutlak bir işlevidir” diye konuştu.

One thought on “Cinsel yaşantıdaki olumsuzluklar ne gibi sorunlara davetiye çıkarıyor?

 • 19 Nisan 2020 tarihinde, saat 23:16
  Permalink

  En değerli hazinemiz sağlığımız,En mükemmel canlı İnsan dan sonra Arıdır.Arı ürünleri,
  en üstün en mükemmel ve tüm rahatsızlıklarda,en etkili,yanetkisiz,
  güvenilir,kalıcı tedavi sunan ürünlerdir.Tüm tedavi yöntemlerinin en üstünü Apiterapidir.
  Apiterapi Arı Ürünleri ile yapılan tedavi yönteminin adıdır.
  Arı ürünlerinin belirli dozlarda biraraya getirilmesiyle yapılan karışıma,Apiterapi karışım denilmektedir.
  Gerek erkek,gerek bayanlardaki cinsel isteksizlik,libido ve testosteron seviyesi ve diğer fonksiyonel eksiklik ve yetersizliklerde,
  cinsel fonksiyon bozukluklarında,Apiterapi karışımın gezegenimizdeki en mükemmel,yanetkisiz,doğal çözüm olduğu Bilimsel olarak ıspatlanmıştır.
  Arı sütü, Polen,Arı Ekmeği (Perga),
  Propolis… Ve tabii ki doğal ,ham,çiğ bal! Çok eksi çağlardanberi enerji verdiği, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve pek çok hastalığa,
  tek başlarına iyigeldiği bilinen arı ürünleri,tabii ki cinsel isteksizliğe de birebir! Erkeklerde de benzer etkileri
  gösteren Arı ürünleri,düzenli olarak kullanıldığında kadınlarda da afrodizyak etki yapıyor
  Organik sertifikalı doğal yayla Balı,Saf Arı Sütü,Polen,Propolis,Arı Ekmeği (Perga)
  ve G.Kore Kırmızı Ginsengi ile kişiye özel yaptığım Apiterapi karışımlar
  hazır fason üretim markalı ürünlerden en az 10 kat daha fazla Arı Sütü,Polen,Propolis,Perga ve G.Kore,
  Kırmızı Ginseng içermekte, içeriğindeki doğal Protein,vitamin,mineral maddeler,iz elementler sayesinde
  kişinin vücut direncini arttırıp,bağışıklık sistemini güçlendirerek,çok kısa bir süreçte kalıcı, yüksek cinsel performans sağlamaktadırlar.
  Apiterapi karışım libido ve testostoron seviyesini maximize ederek,
  yanetkisiz,mükemmel bir etki göstermektedir.
  Erzurum Ziraat Mezunu 34 yıllık Apiterapist ve İmmunoterapistim ,Organik sertifikalı ürün temini ve
  kullanım yöntemleri için 05324063215 ve 05050658499 nolu tlf. ve Whatsapp tan ulşblrsnz.Saygılarımla,Apiterapi Merkezi.Kadir Onay

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir