ÇIKARCI ZİHNİYET ESMER EKMEĞE DE DADANDI

ESMEREKMEK

Rant gördüğü her kapıya dayanan çıkarcıların hedefinde bu sefer de esmer ekmek var. Çıkarcıların iştahını arttıran şey ise son dönemde esmer ekmeğin tüketiciden gördüğü rağbet.

Esmer ekmekte boya var iddiası!
Türkiye’de günde 120 milyon adet tüketilen ekmekte bile hile yapıldığı öne sürüldü…

Gramajda yapılan hilelerin yanı sıra ‘kepekli’ ve ‘çavdar’ diye yenilen ekmeklerin bir çoğunun boya katılarak renginin değiştirildiği iddia edildi. A Haber’in konuğu olan Ekmek Sanayi İşverenler Sendikası Başkanı Birol Yılmaz, şunları anlattı: “Tüketici daha fazla alsın, ekmek esmer görünsün diye ekmeğe boya, renklendirici, tatlandırıcı katılıyor. Gönlüm ‘böyle birşey yok’ demek isterdi ama malesef bugün 200 binin üstünde kaçak ekmek var. Ayrıca, uygun olmayan poşetlerin içerisine bakkallarda bu ekmek satılıyor. Altılı-yedili ekmek, şu yörenin ekmeği diyerek vatandaşa cami önlerinde, pazarda, sokakta satılıyor bu ekmekler.Bunlara dikkat edilmeli.”

Aynı konu Show TV Ana Haber’in de gündemindeydi. Şu an talep gören esmer ekmeklerin bazı çıkarcı çevrelerce suistimal edildiğinin vurgulandığı haberde çeşitli boyaların veya nohut suyunun kullanılarak elde edilen ekmeklerin kepek veye çavdar ekmeğiymiş gibi satıldığına dikkat çekildi. Haberde tüketicinin resmen kandırıldığı vurgulandı.

Doğalbilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir