BİSFENOL A’YA DARBE ÜSTÜNE DARBE

Bisfenol A illetinin etrafındaki çember giderek daralıyor.

 

Plastiğin sertleşmesi ve bazı gıda maddelerinin ambalajında kullanılan Bisfenol A (BPA) maddesinin zararlarının giderek ortaya çıktığı, Amerika’nın ünlü Campbell çorba firmasının ürünlerinin kutularının iç yüzey kaplamalarında bundan böyle bisfenol A (BPA) kullanmama kararı aldığı kaydedildi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi emekli ögretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, plastik damacana şişelerde ve çocuk biberonlarında sertleştirici olarak kullanılan Bisfenol A maddesinin artık birçok ülkede zararlarının farkına varılarak terk edildiğini anlattı. Sert plastik veya konserve kutularının iç yüzey kaplamasında bulunan BPA moleküllerinin kolayca kabın içindeki yiyecek ve içeceğe geçebildiğini, kap içindeki yiyecek veya içeceğin sıcak olması durumunda bu geçişin daha çok arttığını belirten Prof. Dr. Küçükusta şöyle dedi:

“Geçen yıl ABD ve birçok Avrupa ülkesinden sonra ülkemizde de BPA’nın biberonlarda kullanılması yasaklanmıştı. Japonya’da bu maddenin konserve kutularının iç yüzeyinde kullanılmasına da izin verilmiyor. Campbell gibi büyük bir firmanın yasal zorunluluk olmamasına rağmen aldığı kararın BPA’nın tüm yiyecek ve içecek kaplarında kullanımının yasaklanmasına giden yolda önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Japonya’dan sonra Fransa da şubat ayında BPA’ nın tüm yiyecek kaplarında kullanılmasını yasakladı. Kanada BPA’ yı ’toksin’ yani ’zehir’ olarak ilan etti.”

BPA’ NIN SAĞLIĞA ETKİLERİ

Prof.Dr. Küçükusta, BPA’nın daha çok hormon bozucu bir madde olarak bilindiğine de dikkat çekerek şu bilgileri verdi:

”BPA, daha çok hormon bozucu bir madde olarak biliniyor. Kadın seks hormonlarının etkilerini artırıyor, erkek seks ve tiroit hormonlarının etkilerini ise azaltıyor. Kız çocuklarında erken buluğ, erkeklerde sertleşme, erken boşalma ve kısırlık gibi problemlere yol açıyor. BPA’ nın öğrenme ve davranış üzerine de olumsuz etkileri var, saldırganlığı artırdığı ve öğrenmeyi güçleştirdiği iddia ediliyor. Eşcinsellik, obezite, diyabet, astım, kalp-damar hastalıkları, kadınlarda meme, erkeklerde prostat kanseri BPA ile ilişkilendirilen hastalıklardan bazıları.

En korkutucu olan ise BPA’nın genler üzerine olan etkilerinin sonraki nesilde daha belirgin ortaya çıkması ihtimalinin olması. İnsan sağlığına çok ciddi zararları olduğu kanıtlanmış olan bir maddenin yiyecek ve içecek kaplarında kullanılmasına bir an önce son verilmesi gerekiyor.”

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir