BELGRAD ORMANLARI TEHDİT ALTINDA

Belgrad Ormanları’nın bugün geldiği noktaya dikkat çeken ve çevre hassasiyeti ile bilinen Kuzey Ormanları Savunması Platformu yayınladıkları bildiri ile eylem çağrısı yaptılar.

İşte platformun bildirisi:

 

“Kuzey Ormanları Savunması tarafından 1 Aralık Pazar günü Belgrad Ormanları ve Orman Bölge Müdürlüğü önünde yapılacak etkinlik ve eyleme çağrı

Farkında mısınız? İstanbul’un akciğerlerinde açılan yara giderek büyüyor. İstanbul’un Anayasası sayılan Çevre Düzeni Planı’na rağmen yapımı sürdürülen 3. Köprü inşaatı, Anadolu ve Avrupa yakasındaki ormanlık alanlarda doğa katliamına neden oluyor. Farkında mısınız? İstanbulluların elinde kalan yegane doğa alanlarından birisi olan Belgrad Ormanları, “Muhafaza Ormanı” statüsünden çıkartılarak, yapılaşmaya izin verilen bir “Tabiat Parkı”na dönüştürülüyor. Bir ticari işletme olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen bu kamusal-doğal varlığımız da, Kuzey Ormanları’nın bir parçası olarak yok oluşa sürükleniyor, farkında mısınız?

Belgrad-OrmanlariDoğanın koruyucu iradesi Kuzey Ormanları Savunması olarak bizler, 1 Aralık Pazar günü, Belgrad Ormanları’na yönelik tehditlere dikkat çekmek; 3. Köprü inşaatı nedeniyle tahrip edilen en geniş kesim alanlarından birinde gözlemde bulunmak ve orman malatya escort katliamının sorumluları arasında olan Orman Bakanlığı’nı protesto etmeyi amaçlayan bir etkinlik ve basın açıklaması düzenleyeceğiz. Eylemimiz, iki etaplı olacak; sabah etabında saat 10.00’da Belgrad Ormanı-Neşet suyu mevkiinden araç desteğiyle başlayıp Ayazma- Yangın Kulesi mevkiinde araçlardan inerek, Şahin Tepesi yönünde kesim alanları içinden geçen bir bisiklet-doğa yürüyüşü yapılacaktır. İkinci etapta, saat 14.00’da Hacıosman Metro durağında buluşularak 500 metre mesafede Maslak’ta bulunanOrman Bölge Müdürlüğü’ne kadar yürünerek burada bir etkinlik ve basın açıklaması düzenlenecektir.”

Sabah etabı için otobüs kalkış yer ve saatleri:
– 08.30: Maltepe Meydan Cami Önü / 09.00: Kozyatağı Carfour önü / 09.20: Kavacık Otobüs Durağı
– 08.45: Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü / 09.00: Altunizade Capitol önü
– 08.30: Yeniköy Feribot iskelesi karşısı, halı saha yanı / 09.00: Kabataş İDO iskelesi önü/ 09.15: Beşiktaş Barbaros Caddesi otobüs durakları
09.30: Sarıyer Hacıosman metro durağı önü (Bilgi ve iletişim için: 0537 572 14 44)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir