BEBEK MAMALARINDA BİR ARSENİK EKSİKTİ

bebek

Bebek Mamalarında 20 Kat Fazla Arsenik Tespit Edildi.

Araştırmacılar bazı bebek mamalarında ve mısır gevrekli gofretlerde olması gerekenden 20 kat fazla arsenik olduğunu tespit etti.

Kansere ve birçok kronik hastalığa neden olabilen arseniğin tükettiğimiz besinlerde bu denli yüksek oranlarda bulunması başta çocuklarımız olmak üzere hepimizin sağlığını tehdit etmekte.

Tükettiğimiz besinlerin içeriklerine her geçen gün daha fazla dikkat etmemiz gerekmekte.
Bebekleri ve Çocukları Olanlar Dikkat!

Bir dahaki sefer organik mısır gevreği alırken kutunun arkasını iyice okuyun.

Yapılan son çalışmalarda, kansere ve birçok kronik hastalığa neden olabilen arseniğin organik kahverengi pirinç şurubu içeren yiyeceklerde çok fazla olduğ­u tespit edildi.

Bir paket mısır gevrekli gofrette, içtiğimiz sulardaki yasal arsenik sınırından 12 kat, yüksek-enerji yiyeceklerinde ise 8-17 kat daha fazla arsenik tespit edildi.

Araştırmacılar, 17 bebek maması ve 29 mısır gevrekli gofret üzerinde yaptıkları çalışmalarında, üzerinde organik kahverengi pirinç şurubu içerdiği yazan paketlerde, olması gerekenden 20 kat fazla arsenik olduğunu tespit etti.

Mısır gevrekli gofretler çok büyük bir sorun teşkil etmese de bebek mamaları asıl endişelenilmesi gereken konu.

Organik Ürünler Her Zaman Güvenli Olmayabiliyor

Doktor Mehmet Öz, bu konuda şöyle açıklama yaptı; “ Organik demek her zaman güvenli demek olmayabiliyor. Organik yiyecekler de arseniği emebiliyor. Bundan dolayı aldığımız arsenik miktarı konusunda çok katı olmalıyız. Özellikle çocukların tükettiği meyve suları ve mamalarda bu maddeyi çokça görmekteyiz.”.

Hangi Mamalar Tehlikeli?

Ne yazık ki tam olarak hangi mamalarda bulunan arsenik oranının tehlikeli olduğunu bilmiyoruz. Fakat seçerken şunu göz önünde bulundurabilirsiniz; soya bazlı mamalarda, süt bazlı mamalara göre 2,5 kat daha fazla arsenik olduğu görülüyor.

ilacpedia.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir