“BAZI TIBBİ BİTKİLERİN SATIŞI ECZANEDEN OLMALI”

nurtensaydan

Bazı tıbbi bitkilerin eczanelerden satılması gerektiği iddia edildi. Konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

İlaç şekli verilmiş her ürün eczanede satılmalı
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Saim Kerman’ın tıbbi bitkilerin kontrolsüz satışına izin verilmeyeceği yönündeki açıklamasının “lafta kalmamasını” istedi.

Saydan, bitkisel ürünlerin Sağlık Bakanlığı’nın denetiminde olması için defalarca kamuoyuna açıklamalar yaptıklarını belirterek şunları söyledi:
“Yapılan açıklamalar ve verilen sözler, daha önce olduğu gibi her ölüm olayının ardından yapılanlar gibi lafta kalmasın istiyoruz. Çünkü hiçbir bitkisel ürün göründüğü gibi masum değildir. Yanlış kullanıldığında zehre dönüşebilirler. Bu yüzden sıkı bir denetime tabi olmalıdır.”
Saydan, vatandaşların bilinçsiz tükettikleri bitkisel ilaçların önüne geçilirse bu ilaçlar yüzünden sağlıklarının bozulması, boşuna verdikleri paralar ve devletin yanlış ilaç kullanımı sonrası tedavi için ödediği masraflarında önüne geçileceğini belirtti. Zayıflama ilaçlarının yarattığı olumsuz gelişmeler sonucunda icraat olarak sadece söz konusu ilaçların toplatıldığı benzer ilaçların ise rahatlıkla satışının devam etmesi yönündeki eleştirilerini yönelten Saydan, 2010 yılında bu tür ilaçların Sağlık Bakanlığı’na geçtiği yönünde açıklama yapılmasına rağmen içinde bulunduğumuz 2012 yılında halen bu ilaçların nasıl denetimsiz olarak satıldığına anlam veremediklerini kaydetti.

Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir