BAZI BİTKİ VE KAPSÜLLER ARTIK REÇETEYLE SATILACAK

tıbbi bitki

Bazı tıbbi bitkilerin sağlık açısından kritik sonuçlara sebebiyet vermesi gözleri tıbbi bitkilere çevirdi. 

500 bitki eczane raflarına geliyor.
Sağlık açısından risk taşıyan 500’e yakın bitki aktarlardan eczane raflarına gelecek. Bitki ve kapsüller artık reçeteyle satın alınacak

Sağlık Bakanlığı , tıbbi bitkileri mercek altına aldı. Zayıflattığı, cinsel gücü artırdığı iddialarıyla aktarlarda ya da internetten kontrolsüz satılan tıbbi bitki ve bu bitkilerden yapılan kapsüller artık eczane lerde satılacak. Önceki yıl, Kastamonu’da zayıflamak için piyasada satılan Antakya Biberi otu suyu içen Nilay Dinçer’in (23) ölümüyle gündeme gelen, tıbbi bitkiler artık ilaç gibi ruhsatlandırılacak, eczanelerde satılacak. Aktardan ve internetten satışı yasaklanacak ve reklam yasağı gelecek.

İlaç Eczacılık Genel Müdürü Saim Kerman, “Bu tıbbi bitkilerin içerikleri ilaç kadar etkin. Bunların kontrolsüz satışına müsaade edemeyiz. Bu bitkiler ve bunlardan yapılan kapsüller eczanelerde aynı ilaç gibi prospektüsü ile birlikte doktor ve eczacı onayıyla satılabilecek” diye konuştu. Aktarlar Derneği Başkanı Mert Ünyazıcı ise “Bu konuda düzenleme getirilmesini biz de isteriz. Ayrımın doğru yapılmasından yanayız” dedi. Biota Laboratuvarları Genel Müdürü Cihat Dündar ise şunları söyledi: “Türkiye’de 3 bine yakın endemik bitki var ancak bunlar tamamen kontolsüz. Aktarlardan alıp test ettiğimiz bitkilerin çoğu sahte çıkıyor ya da hijyenik değil.”

Yetkili Sağlık Bakanlığı

Sağlık Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri, süpermarketlerde ve aktarlarda satılan bitki kökenli ilaçların, tüketiciye yeterli ve doğru bilgilerle ulaşmadığını tespit etti. Zaman zaman satış noktalarında veya reklamlarda yanlış bilgilendirmeler yaşandığını ve sonuçta tüketici sağlığı açısından ciddi problemlerle karşılaşıldığı sonucuna ulaşıldı. 2010’da bitki kökenli ilaçların ruhsatlandırılması, Tarım Bakanlığı’ndan Sağlık Bakanlığı’na devredildi.

Fazlası zarar veriyor

Fazla kullanıldığında insan sağlığını tehdit eden bitkilerden bazıları şöyle:

Antakya biberiyesi: Zayıflamak için kullanılıyor.

Ekinasya çayları: Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı oluyor.

Ginka bluva: Hafıza güçlendirici.

Cak şir otu: Cinsel gücü artırıcı.

Okaliptus: Öksürük ve burun iltihabını gideriyor, idrar yollarını temizliyor.

Isırgan otu: Egzama, böbrek taşı düşürme ve baş ağrısı için kullanılıyor.

Şerbetçİ otu: Sinir yorgunluğu ve uykusuzluk gideriyor.

 

samanyoluhaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir