BALIN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMEZ

fresh honey with honeycomb, spices and fruits

Balın Yararları

 

Yunus Suresi 39. ayette:”Onlar, ilmini kavrayamadıkları ve henüz yorumu da kendilerine bildirilmemiş olan şeyi yalanladılar.” buyurulur. Fakat şükür ki bal hem modern hem alternatif tıpta rüştünü ispatlamış bir besin. Nebevi tıp ise özellikle balın üzerinde durmuştur paylaştığımız üzere.

 

*Mideye kuvvet verir: Midedeki fazlalıkları dışarı atar. Hazım gerektirmediği için kolayca kana geçer, baldaki şeker emilimi en kolay şekerdir.

 

*Kansızlığı giderir: Hastalıktan yeni kalkanlara kuvvet verir. Enes b. Malik’in bildirdiğine göre Resulullah (s.a.v) hasta olduklarında ağzına bir avuç çörek otu atar ve ardından da bal şerbeti içerdi.

 

*Bal iyi bir koruyucudur: Peygamber Efendimiz “Her kim, her ay 3 gün aç karnına bal şerbeti içerse felç, cüzzam ve alaca gibi hastalıklardan korunur” buyurmuşlardır.

 

*Damarları açar: Bal şerbeti damarları açar, kalp adalesine canlılık ve zindelik verir, kalp hastalarına faydalıdır. Diğer şekerlerin aksine oksijen ile reaksiyona girdiğinde tam bir yanma meydana geldiği için kanda daha az madde bırakır.

 

*Romatizmaya faydalıdır: Romatizmalı yeri arıya sokturmak faydalıdır. Hafif ateşte ısıtılmış bal mumu ağrılı bölgeye bağlanırsa 2-3 saat sonra ağrı ve iltihabın geçtiği görülür.

 

*Alerjiye faydalıdır: Özellikle bahar alerjisine yakalananlar hangi koku ve tozun kendilerinde alerji yaptığını bilirse ve o çiçek balını yer ya da bal şerbetini içerlerse şifaya kavuşurlar.

 

*Ağrı dindirir: Bal ısıtılıp buharı buruna çekilirse, hastanın ağrı ve sızısı birkaç dk. sonra dinmeye başlar.

 

*Tansiyon düşürür: Özellikle kestane balı tansiyon düşürür. Günde 1 tatlı kaşığından fazla yenmemesi gerekir.

 

*İştah açıcıdır: İhtiva ettiği A,B,C ve diğer vitaminler ve minerallerle insana zindelik verir. İştahı açar.

 

*Doğal diş macunudur: Diğer tatlı ve meyvelerin aksine bal dişleri ve diş etlerini temizleyip parlatan bir macundur. Dişleri ve dişetlerini mikroplardan korur, ağızdaki yaraları tedavi eder. Yoğurtla karıştırılıp doğal diş macunu elde edilebilir.

 

*Alacaya faydalıdır: Alaca hastası olanlar en az 2-3 ay sabah aç karnına bir su bardağı bal şerbeti içerlerse şifa görürler.

 

*Kabızlığı geçirir: Kabızlık vakalarında sıcak bal şerbeti çok faydalıdır.

 

*Zayıflatıcıdır: Ilık çam balı sabah ve akşam bir su bardağı içilirse zayıflatır.

 

*Kolestrolü düşürür: Özellikle ayçiçek balı ve kekik balı ılık olarak günde 1-2 su bardağı içilirse kolestrolü düşürür.

 

*Yara ve iltihabı tedavi eder: Özellikle kekik, kestane ve çam balı yara tedavisinde çok faydalıdır. Hz.Ömer’in çok kullandığı bir metoddur. Bugün modern tıpta ameliyat yaralarında bal kullanıldığını öğreniyoruz. Cavanagh ve Beazley’in yaptığı araştırmada boğaz iltihaplarında kendini gösteren Kalbi tutacoli isimli mikropla candida albicans isimli mantarlar üzerinde balın etkili olduğu görülüyor.

 

*Balgam söktürür: Balgamı keser vücudun hastalıklı rutubetini giderir.

 

*Görme gücünü arttırır: Nar suyuna karıştırılıp göze sürme gibi çekilirse gözün keskin görmesini sağlar.

 

*Karın ağrısını dindirir: Bal şerbeti karın ağrısını dindirir.

 

*İdrar söktürücüdür

 

*Köpek ısırmasına karşı faydalıdır: Köpek ısırınca bal şerbeti içilir ve köpeğin ısırdığı yere bal sürülür. Kuduz olma ihtimaline karşı ayrıca tedbir alınmalıdır.

 

*Cildi yumuşatır: Cild bal ile ovulursa yumuşatır.

 

*Saçları besler.

 

*Nezleyi geçirir. Balı limonla içmek nezle için faydalıdır.

 

*Vereme faydalıdır: Gül ile karıştırılıp sabah akşam yemek vereme faydalıdır.

 

*Yanıkları iz bırakmadan iyileştirir: Bal, zeytinyağı ve gres yağıyla karıştırılıp yanan yerlere sürülürse acı, sızı çekilmez, yanık kısa sürede iyileşir, iz bırakmaz.

 

*Varise faydalıdır: Varise masaj yapılarak sürülür.

 

*Karaciğeri temizler: Bal şerbetinin hem tatlı hem soğuk olması sağlığı koruma açısından faydalıdır. Karaciğer ve kalp soğuk ve tatlı gıdayı sever.

 

*Sarılığı önler: Rendelenmiş salatalıkla yenirse susuzluğu giderir, kanı temizler, sarılığı kısa sürede iyileştirir.

 

*Terlemeyi giderir: Birkaç gün bir miktar bal mumuyla birlikte sakız gibi çiğnemek burun tıkanıklığı ve bundan dolayı meydana gelen terlemeyi giderir.

 

*İshali iyileştirir: Peygamberimiz kendine ishal şikâyeti ile gelen bir sahabeye bal içmesini tavsiye etmiştir. Biritish Medical Journal’de yayınlanan makalede glikoz yerine bal kullanılması tavsiye edilmiştir.

 

*Yatağını ıslatan çocuklara faydalıdır.

 

*İlaçların yan tesirini önler

 

*Göz için şifadır. Bal mumunda bol miktarda A vitamini vardır. A vitamini görme gücünü kuvvetlendirir. Bal mumu sakız gibi çiğnendiğinde içindeki A vitamini ağız yoluyla vücuda geçer. Aynı zamanda bal mumu yutmak midedeki yaralara faydalıdır.

 

 

 

Kevser YILMAZER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir