BALDA SAHTEKARLIK ZORLAŞIYOR

bal

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yeni bir düzenleme ile bal sahtekarlığının önünü almayı amaçlıyor.

Son dönemde sayısı artan bal reklamlarının ardından gündeme gelen balda taklit ve tağşiş (bir şeyin içine başka bir madde karıştırma, katıştırma), yapılacak yeni düzenlemeyle sona erecek. Bu sürecin sonunda tüketicinin gerçek balı anlaması için içeriğine bakması yeterli olacak.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bütün denetimlerine rağmen çeşitli yollarla sahteciliğe devam eden gıda firmalarına karşı yeni yöntem geliştiren bakanlık, Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nde de yeni bir düzenlemeye gidiyor. Bakanlık, üretim için gerekli belgeleri alırken bakanlığa katkısız ürün getiren; ama tüketiciye kargoyla farklı ürün gönderen firmaları, tüketici gibi sipariş vererek tespit etti. Daha sonra bu firmaların isimlerini açıklayarak tüketiciyi uyaran bakanlık, firmaların sahtecilik yapmasını önlemek için bal üretiminin standartlarını değiştirdi.

Bal tebliğinde değişiklik öngören yeni düzenleme ile, balın arılar tarafından yapıldığının ölçütü olan ‘prolin’ miktarı artırıldı. Buna göre balın kilogramında bulunması gereken en az 180 miligramlık prolin miktarı 300 miligrama çıkarıldı. Bunun yanısıra değişikliğe, balın kontrollü koşullarda homojen kristalleşmesiyle elde edilen sıvı bala göre akışkanlığı azalmış, sürübelir kıvamdaki bal olarak ifade edilen ”krem bal” tanımı da eklendi.

Bala dışarıdan madde katılmayacak

Sahteciliği önleyecek olan düzenlemede, balda bulunması gerekenlerin dışında her hangi bir madde bulunmasına da yasak getirildi. Buna göre balda gıda katkı maddeleri de dahil olmak üzere aroma verici vb. dışarıdan hiçbir madde kesinlikle katılmayacak. Bal, Türk Gıda Kodeksi Şeker Tebliği’nde yer alan şekerleri de içermeyecek.

Bal tadını ve aromasını, balın kaynağına alacak ve balın rengi de su beyazından koyu amber renge kadar değişebilecek. Petekli ballarda, peteğin en az yüzde 80′i sırlanmış olması gerekecek. Etiketinde botanik orijini belirtilen ballarda, balların bu özellikleri polen analizi ile uyumlu olacak.
Etikette olması gerekenler
Bal üretimine yeni sınırlar çizen düzenleme, paketleme ve etiketlemeye de bazı kurallar getiriyor. Bu çerçevede bal etiketlerinde ’1 yaşından küçük çocuklara bal yedirilmemelidir’ ifadesi yer alacak. Çerçeveli balda net miktarda çerçeve ağırlığı dahil edilmeyecek, böylece kiloya göre oranda her hangi bir aldatıcılık önlenecek.

Etikette balın orijini, salgı balı veya çiçek balı olduğu, bal ifadesinin yanında aynı punto ile belirtilecek. Etikette balın hasat yılı, üretim tarihi balın ambalajlandığı tarih, dolum/paketleme tarihi olarak ifade edilecek.

Filtre edilmiş ballar ve fırıncılık balları hariç olmak üzere, balın botanik kaynağı belirli ise ve bal bu kaynağa ait duyusal fiziksel, kimyasal ve mikroskopik özellikleri belirgin şekilde taşıyorsa, ürün ismi, ”ayçiçeği balı, ıhlamur balı” gibi orijin aldığı çiçek veya bitkinin adı ile desteklenebilecek. Filtre edilmiş ballar ise sadece ”bal” ifadesi ile satışa sunulabilecek.

Bala üretildiği bölgenin florasına ait özellikleri belirgin şekilde taşıması halinde o bölgenin bölgesel, coğrafi ve topografik adı ürün ismi verilebilecek. Hammadde ambalajı üstünde Arıcılık Kayıt Sistemi’ne kayıtlı işletme hammaddenin kaynağına işaret edecek ”Türk-Vet sistemi”nden alınan işletme numarası bulundurulacak.

Firmaların yeni düzenlemeye uyum sağlama süresi üç ay olarak belirlendi. Buna göre üretici ve işyerleri tebliğin yayımından 3 ay sonra söz konusu hükümlere uymak zorunda olacak.

BüyüyenTürkiye.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir