BAKANLIĞIN MARKA İFŞASI DEVAM EDECEK

SALAM-SUCUK

Sucuk ifşası işe yaradı sıra diğer ürünlerde
Sağlıksız ve güvensiz ürün üreten bütün firmalar devlet tarafından afişe edilirken, vatandaşa ‘bu markayı kullanma’ denecek. İmaj kaybı istemeyen kendini düzeltecek

Tarım Bakanlığı’nın salam- sucuktaki gıda denetimleri sonucunda başlattığı marka ifşası, diğer kurumlara da örnek oldu. Devlet eliyle yapılan tüm denetimlerde, sağlıksız ve güvensiz her türlü ürünün marka ve modeli vatandaşa duyurulacak. Böylece, vatandaşın önceden aldığı ürünü kullanmaması, üreticinin de imaj kaybına uğramamak için kendine çeki düzen vermesi sağlanacak. 5 kamu kurumu tarafından 2012-2014 dönemine ilişkin Ulusal Piyasa Gözetimi ve Denetimi Strateji Belgesi hazırlandı. Kamuoyuna heniz duyurulmayan belge, Ekonomi, Gümrük ve Ticaret, Bilim, Sanayi ve Teknoloji, Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Sağlık, Çalışma, Çevre ve Şehircilik bakanlıkları ile BTK, TAPDK ve EPDK gibi kurumların katılımıyla hazırlandı.

HALKA AÇIKLANACAK
Zararlı ürünlerin marka ve modelleri doğrudan açıklanacak. Böylece, tüketicilerin bu ürünlerin risklerinden korunması sağlanacak. Piyasadan toplatılan ürünlerin kamuoyuna duyurulması, tüketicilerin önce satın almış olduğu bu tür ürünleri kullanmalarını da önleyecek.

DAHA ÖZENLİ DAVRANACAKLAR
BU yöntem, üreticilerin imaj kaybına uğramamak için ürün güvenliği konusunda daha özenli davranmalarını sağlayacak. Hükümet, ürün gruplarındaki denetimlerini kamuoyuna duyuracak. Bu şekilde de piyasanın disipline edilmesi hedefleniyor. Ürünle ilgili dikkat edilmesi gerekenler ve tespit edilen riskler konusunda tüketici uyarılacak. Tüm bu bilgiler, broşür, basın duyurusu ve internetle kamuya duyurulacak.

TEHLİKELİ ÜRÜN KAZASI
HÜKÜMETİN yürüttüğü piyasa gözetimi kapsamında ürünlerden kaynaklanan kaza bilgileri de düzenli olarak takip edilecek. Satın alınan ürünlerin neden olduğu kaza, yaralanma, iş kazası ve yangın vakaları ve verdiği zararlar açıklanacak. Kurumlar, ürünlerle ilgili kendilerine ulaşan şikayetleri veri tabanında toplayacak. Tüketici örgütlerine ulaşan şikayetler de dikkate alınacak.

Deniz Çiçek / Akşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir