BAKAN EKER:OBEZİTEYE SAVAŞ AÇTIK!

mehmet-mehdi-eker

‘Hepsinden ye hepsini yeme’

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, obeziteyle mücadele sloganını açıkladı: ‘Hepsinden ye hepsini yeme’. Eker, ramazandaki gıda fiyatları ile ilgili olarak da “Spekülasyona neden olacak bir durum yok” dedi.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın obeziteyle mücadele için başlattığı ’10 bin adım’ projesinin ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de konuya el attı. Kamu Spotu aracılığıyla reklam kampanyası başlatıldığını dile getiren Eker, “Obeziteye savaş açtık. Hatta bir slogan bile buldum: Hepsinden ye, hepsini yeme. İnsanların sadece ihtiyacı olanı yemesi ve israf etmemesi gerektiğini vurgulayan sloganı pek çok alanda kullanacağız” dedi. Toplum sağlığını tehdit eden firmalara karşı başlattıkları ‘teşhir’ operasyonunu ara vermeden sürdüreceklerini ifade eden Eker, sağlığı tehdit eden en önemli ürün grubu hayvansal gıda olduğu için denetimlere bal, et ve sütten başladıklarını söyledi.

SIRA BİTKİSEL ÜRÜNLERDE
Şu anda bitkisel üretim yapan firmaları mercek altına aldıklarını dile getiren Eker, “Taklit, tağşiş, kanuna aykırılık tespit edersek laboratuvar sonucunu alıp ilk önce onun doğruluğunu test ediyoruz. Firma sahibine de itiraz hakkı olduğunu söylüyoruz. Referans laboratuvarından da gelen sonuç benzer ise, yani aykırılık kesinleşirse teşhir ediyoruz. Bunu hayvansal ürünlerde yaptık bitkisel ürünlerde de yapacağız” diye konuştu.

SPEKÜLASYON OLMAZ
Ramazan dönemini fırsat bilip fiyatlarda artış yapanlarla ilgili olarak Eker, “Piyasadan ve enflasyon verilerinden yola çıkarak fiyat artışı olmayacağını görüyoruz. Hatta bazı ürünlerde fiyat düşüşleri var. Fiyatlarla ilgili olumsuzluk göstergesi yok” dedi. Arzla ilgili bir sorun olduğunda zaten bakanlığın müdahale edeceğini dile getiren Eker, “İhtiyaç maddelerinin arzında bir sıkıntı yok. Ramazan gıda ürünlerinin bolluk dönemine denk geliyor. Dolayısıyla spekülasyona neden olacak bir durum yok” dedi.

SÜT ARZI FAZLA OLURSA OKUL SÜTÜ DAĞITIMI DEVAM EDER
Okul sütü konusunda da açıklamalarda bulunan Eker, projenin ilk başta spekülatif haberlerle baltalanmaya çalışıldığını belirterek, “Bir doktorun ‘gıda zehirlenmesi’ teşhisi koyduğu tek bir öğrenci bile yok” dedi. Proje kapsamında 7.2 milyon öğrenciye yaklaşık 130 milyon kutu süt dağıttıklarını dile getiren Eker, “Arzın fazla olduğu dönemlerde projeyi hayata geçirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

SAĞLIKLI EKMEK İÇİN FIRINCILARI EĞİTECEĞİZ
Bakan Mehdi Eker, ekmekteki yeni düzenlemeyle ilgili de işe ilk olarak fırıncıların eğitimiyle başladıklarını söyledi. Tuzu az kepeği fazla ekmek üretimi için Fırıncılar Odası ve TESK ile protokol imzaladıklarını dile getiren Eker, “Fırıncılar şimdilik gramajı ayarlayabiliyor. Eğitim aldıktan sonra yönetmeliğe uygun ekmek üretecekler. Bu bir süreç işi” diye konuştu.

Pınar Çelik / Sabah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir