Bağışıklık siteminizi güçlendirmenin yollarından biri: Bitki çayları

Daha çok kış mevsiminde meydana gelen hastalıklarla mücadelede bağışıklık sisteminin güçlü olması çok önem arz ediyor. Evde hazırlanacak pratik yöntemlerle bağışıklık sisteminizi takviye etmeniz mümkün. Uzmanlar, bitki çaylarıyla bağışıklık sisteminin güçleneceğini belirtiyor. Aynı şekilde kışın çorba yemek de bağışıklık sistemini korumada etkili oluyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Köse, soğuk kış günlerinde evde hazırlayacağımız sıcak bitki çaylarıyla hem içimizi ısıtıp  hem de bağışıklık sistemimizi güçlendirmemizin mümkün olduğunu söylüyor.

Özellikle halsizlik ve yorgunluğa neden olan grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi yaygın kış hastalıklarından korunmada bitki çaylarının etkili olduğunu belirten Gizem Köse, kışın tüketilebilecek sağlıklı içecekleri şöyle sıraladı:

Kuşburnu C vitamini kaynağı

Kuşburnu: Kuşburnu iyi bir C vitamini kaynağıdır. Hatta sıcak içilebilen en iyi C vitamini kaynağı diyebiliriz. Özellikle havaların değişken olduğu şu aylarda günde 1 fincan kuşburnu çayı ile bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Ayrıca tadıyla şekerli besinleri tüketme isteğinizi bastırmaya da yardımcı olabilir!

Yumurta tüketirken…

Ihlamur: Ihlamur hep hastalıklarla beraber anılıyor, başka türlü aklımıza gelmiyor. Bitki çaylarının en masumu olan ıhlamur ile hastalıklara karşı koruma kalkanınızı oluşturabilirsiniz! Hatta kahvaltıda yumurta tükettiğiniz günlerde yumurtanın içerisindeki demirin emilimini azaltan siyah çay yerine bir de ıhlamuru deneyin derim!

Tarçın kan şekerini düzenliyor

Baharatlı çaylar ve yeşil çay: Genel olarak kalori içeriği olmayan ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olan baharatlar ülkemizde bolca kullanılıyor. Son dönemlerde en çok karşımıza çıkan tarçın kan şekerini düzenlemeye yardımcı oluyor. Hatta bazı kahve dükkânlarında sütle karıştırılmış chai olarak da tüketebilirsiniz. Tarçın içeriği sayesinde tatlı krizlerinizi atlatmanıza yardımcı olurken, karabiber ve zencefil içeriği ile vücut sıcaklığınızı korumanıza yardımcı olur.

Yeşil çay, siyah çayın işlenmemiş halidir. Bu yüzden fazla tüketimi ödem oluşmasına sebep olabilir. Ancak yağ yakımını hızlandırıcı özelliğine dikkat çekmemiz lazım, günde 2 fincan yeşil çay sağlık açısından önemli yararlarının yanı sıra kilo vermeye de yardımcı oluyor. Ananaslı ve bergamutlu olmak üzere çeşitleri bulunan yeşil çay sağlıklı bir içecek olarak dikkat çekiyor.

Kayısı ya da erik çayı sindirim sistemini çalıştırıyor

Kayısı ve erik çayı: Kayısı ve erik çaylarının en önemli etkileri sindirim sorunlarını azaltmasıdır. Bağışıklık sistemi ile sindirim sistemi beraber çalışır ve biri aksadığında diğeri etkilenebilir. Bu yüzden 2 günde 1 tüketeceğiniz 1 fincan kayısı ya da erik çayı sindirim sorunlarınızı gidermeye yardımcı olabilir.”

Çorbayı ihmal etmeyin

Sıcak bitki çaylarının günde 3 fincana kadar tüketilebileceğini belirten Gizem Köse, kışın çorba tüketiminin de bağışıklık sistemini korumada etkili olduğunu belirterek “Çorba hem sıvı içeriğinin yüksek olması hem de kalori içeriğinin az olması sebebiyle öğünlerden önce midemizi dolduran bir kurtarıcı. Sebzelerden oluşan çorbalarda bolca baharat kullanarak metabolizma hızlandırıcı etkisinden de yararlanabilirsiniz. Kurubaklagili yemek olarak tüketmeyi sevmeyenler için mercimek ve ezogelin çorbası, sebzeyi sevmeyenlere de enginar, kabak ve karnabahar çorbası iyi bir alternatif. Bu sebzelerin tam zamanı! Bence boşa harcamayın ve akşam yemeklerinden önce 1 litre suya 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile pişirilmiş çorbanızı mutlaka tüketin” tavsiyesinde bulundu.

2 thoughts on “Bağışıklık siteminizi güçlendirmenin yollarından biri: Bitki çayları

 • 19 Nisan 2020 tarihinde, saat 23:19
  Permalink

  Bağışıklık sistemi vücudumuzdaenfeksiyona yol açan virüs, bakteri, mantar ve parazit gibi
  mikroorganizmaların zarar verici etkilerine karşı kişiyi koruyan,savunma sistemimizdir..
  Bağışıklık sisteminin merkezi bağırsaklardır. Arı ürünleri;başta Propolis,Polen,Arı Sütü ve Arı ekmeği (Perga) içerdikleri
  yüksek antioksidan, multi vitamin,protein,aminoasit, iz element oranları ile bağışıklık sistemini güçlendiren,Dünyadaki en üstün,en güvenilir doğal harika besinlerdir.
  Organik Arı ürünleri ile kişiye özel hazırladığım,7 Üründen oluşan Apiterapi Karışım bağırsak florasındaki mikroorganizmal dengeyi sağlanarak
  bağışıklık sisteminin yeniden yapılandırılması,güçlendirilmesi ile kişiyi yaşam boyu sağlıklı kılacaktır,
  Erzurum Ziraat Mezunu 34 yıllık Apiterapist ve İmmunoterapistim,Tüm Rahatsızlıkların;
  Apiterapi ve İmmunoterapi yöntemleri ile kesin,kalıcı,güvenilir tedavisi için ; 05050658499 ve 05324063215 nolu tlf.
  ve Whatsapp tan ulaşabilirsiniz..Saygılarımla.Kadir Onay

  Yanıtla
 • 19 Nisan 2020 tarihinde, saat 23:21
  Permalink

  Arı ürünleri;başta Propolis,Polen,Arı Sütü ve Arı ekmeği (Perga) içerdikleri yüksek antioksidan,
  multi vitamin,protein,aminoasit,iz element içerikleri ile bağışıklık sistemini güçlendiren doğal harika besinlerdir.3 gr.Polende 13 kg.etteki
  vitamin mevcuttur,Polen de Badem den 200 kat daha fazla E vitamini vardır.Hasta olmayan tek canli Arı dır.Bununda sebebi kovanların
  yüzeylerindeki Propolistir.Propolis en güçlü antibiyotikten 100 misli daha güçlüdür.
  Arı Mucize dir,Arı Ürünleri Mucizevi Ürünler dir.
  Arı ürünleri yani Apiterapinin yanında doğal İmmunoterapi yöntemi ile bağırsak florasındaki
  mikroorganizmal denge sağlanarakbağışıklık sisteminin yeniden yapılandırılması,güçlendirilmesi kişiyi yaşam boyu sağlıklı kılacaktır,
  Erzurum Ziraat Mezunu 34 yıllık Apiterapist ve İmmunoterapistim,Tüm Rahatsızlıkların;
  Apiterapi ve İmmunoterapi yöntemleri ile kesin,kalıcı,güvenilir tedavisi için ;05050658499 ve 05324063215 nolu tlf.
  ve Whatsapp tan ulşblrsnz.Saygılarımla.Apiterapi Merkezi. Kadir Onay

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir