APİKOĞLU ŞAŞIRTTI!

sucuk

Bakanlığı teşhir listesinden şok sonuçlar ortaya çıktı. Bilinen markalardan hayal kırıklığı yaratanlar oldu.Ünlü Marka Apikoğlu’nun yüzde yüz dana etinden olduğu söylenen sucuğunda kanatl tavuk eti çıktı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının açıkladığı sahte sucuk listesinde apikoğlu sucuk da çıktı!Apikoğlu sucuk tavuk etli olduğu anlaşıldı.
Bakanlıktan teşhir listesi!

Yüzde 100 dana sucuğunda tavuk, dana kavurmada at eti…
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, baldan sonra tüketiciyi yanıltan et ürünleri ile peynir üreticisi firmaları da teşhir etti.

Bakanlığın internet sitesinde, laboratuvar sonuçlarının olumsuz çıkması üzerine gıdada taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen peynir üreticisi 3 firma ile et ürünleri üreticisi 3 firma ilan edildi.

Söz konusu firmaların ürünlerine dönük laboratuvar incelemelerinde, yağlı tulum peynirlerinin içinde bitkisel yağ, pişmiş dana kavurmanın içinde at eti (tek tırnaklı eti), yüzde 100 dana eti sucuğun içinde kanatlı eti ve soyulmuş sosisin içinde yabancı doku ve iç organ tespit edildi.

Laboratuvar sonucuyla ”taklit ve tağşiş” yapıldığı kesinleşen gıda ve yemi üreten/ithal eden firma adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numaraları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın sitesinde duyruldu.

 

İŞTE BAKANLIK SİTESİNDEKİ O LİSTE!

 

Kamuoyuna Duyuru Tarihi Firma Adı Ürün Adı Marka Parti/Seri No
Akgökseller Gıda ve Süt Mam. Tar. Ürn. Canlı Hay. Oto. Taş. San. ve Tic. Ltd. Şti.Konya Yağlı Tulum Peyniri(Nişasta ve Bitkisel Yağ Tespiti) Hasan Dede 01.12.2012
13.04.2012 Birsen Güven Gıda San. ve Tic. A.Ş.Kayseri Tam Yağlı Tulum Peyniri(Bitkisel Yağ Tespiti) Yalçıntepe 11.04.2012
Güldemce Gıda İnş. Otomotiv San. Tic. Ltd. Konya Yağlı Tulum Peyniri(Bitkisel Yağ Tespiti) Güldemce 01.01.2013
Efraim Usta Lokantası Nazım ÇAKMAK Çınarlı Mh. N. Erim Cd. Kayacı Sk. No:2 İzmit/KOCAELİ Pişmiş Dana Kavurma(Tek Tırnaklı Eti) Yemek
13.04.2012 Etsan Gıda Sanayi A.Ş Tepeören-Tuzla/İSTANBUL Acılı Kangal Sucuk %100 Dana Eti (Kanatlı Eti Tespiti) Apikoğlu 4701
Karizma Beşler Et Tesisleri Kemerburgaz Cad. No 76 Kağıthane /İSTANBUL Soyulmuş Sosis(Yabancı doku, iç organ tespiti) Uludağ SN 08 – P 1
11.04.2012 Marmaratürk Bitkisel ve Organik Ürünler Süzme Çiçek Balı Bal Teknesi 001
Nurs Lokman Hekim Gıda Tarım Bitki Med. San. Tic. Ltd. Şti. Süzme Çiçek Balı Balderesi 019
Tuana Bitkisel Ürünler Kozmetik Gıda İnş. San. Dış Tic. Ltd. Şti. Süzme Çiçek Balı Balderesi 02
27.03.2012 Kayserilioğulları Gıda Sanayi Ticaret Ltd. Şti Süzme Çiçek Balı Oskar 03
Tadaban Gıda Sanayi İç ve Dış Ticaret Ltd. Şti Süzme Çiçek Balı Maxitat 0106

 

Turuncutime

 

APİKOĞLU’NDAN AÇIKLAMA

“Talihsiz bir durum
ancak tedbirlerimizi arttırarak sürdüreceğiz”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yaptığı testler neticesinde Apikoğlu Acılı Kangal sucukta kanatlı eti (tavuk ve hindi) tespit edildiği 13 Nisan Cuma akşam üzeri kamuoyuna duyurulmuştur.

Öncelikle Bakanlığımızın yaptığı bu testleri ve sonuçları web sitesinde yayınlama uygulamasını desteklediğimizi belirtmek isteriz. Duyurular devam etmelidir.

Çünkü tam 100 yıldır ticari faaliyetini sürdüren Apikoğlu markası bu gücünü Türk halkının güveninden almaktadır. Ve yaşanan son olayda bu güveni zedeleyecek bir durum söz konusu değildir.

Apikoğlu üreticisi Etsan fabrikası resmi makamlarca Avrupa Birliği normlarına uygun tesis olarak yabancı heyetlere örnek gösterilmekte, çok sayıda resmi ziyaret gerçekleştirilmektedir. Firmamız saygın laboratuvarların testlerini kalibre ettiği güvenilir bir iş ortağı durumundadır.

Firmamızın Cuma gecesi teşhir edilen ilk grupta yer alması, uygulanan test yönteminden kaynaklanan talihsiz bir durumdur. Ancak firmamız bundan da gerekli dersleri çıkarmış olup yeni önlemleri hızla devreye sokacaktır.

İlgili test yöntemi ürünün içinde kanatlı oranını yüzde olarak tespit edememekte, sadece VAR ya da YOK demektedir. Ürün içinde binde bir, hatta DNA dizisi halinde kanatlı ürün olsa dahi VAR sonucu çıkabilmektedir.

Ülkemizdeki tüm et tesislerinde kırmızı ve beyaz et üretimi aynı çatı altında yapılmaktadır. İlgili kodeks gereği kırmızı et- tavuk karışık üretim yapıldıktan sonra makinelerin yıkanması ve %100 dana üretimine geçilmesi öngörülmektedir. Tesislerimizde de bu kurala titizlikle uyulmakta, tavuk-hindi karışımlı mamüllerin üretimi yapıldıktan sonra makineler temizlenip %100 dana üretimine geçilmektedir.

Biz %100 dana ürünlerine kanatlı eti koymadığımıza eminiz. Ancak üretim sırasında eser miktarda bulaşmalar olabilmektedir.

Yine de şirketimiz sektörü yıllardır rahatsız eden ve sivil toplum örgütlerinde hep tartışılan bu talihsiz duruma bir son vermek için yeni kararlar almıştır. Yaptığımız makine yatırımlarıyla tavuk ve hindi eti kullandığımız ürünlerin hattını tamamen ayıracağız. 15 Mayıs 2012 tarihinden sonra binde bir dahi karışma olmayacağını kamuoyuna taahhüt ediyoruz.

Ayrıca, ürüne tavuk eti karışması halk sağlığını tehdit eden bir risk olmamakla birlikte, ilgili dönemde üretilen tüm acılı kangal sucukları marketlerden toplayacağımızı bildiriyoruz.

Apikoğlu’na yüz yıldır duyduğunuz güvene layık olmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir