ANTİBİYOTİK KULLANIMINA DİKKAT!

Antibiyotik içeren ilaçların kullanımındaki temkinli yaklaşım giderek daha yukarı seviyelere çıkıyor. Antibiyotiklerin özellikle yanlış ve yerinde kullanılmamaları günümüzün önemli sağlık sorunlarından biri hale gelmesine neden oluyor.Hastalık yapan mikroorganizmalardan bakterilere karşı olan antibiyotiklerin şart olmadıkça kullanılması güçlerini kaybetmesine yol açıyor.

Hürriyet Cumartesi’nde  Mesude Erşan’a konuşan Doç. Dr. Kenan Keskin gelişigüzel antibiyotik kullanımının insan vücudunda önemli hastalıklara davetiye çıkardığını söyledi.Bilinçsiz antibiyotik kullanımının yan etkilerinin dışında bağırsak florasının bozularak fırsatçı bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar ortaya çıkabiliyor.

Yanlış ve yersiz antibiyotik kullanımının olumsuz sonuçlarından biri de vücuttaki mikropların direnç kazanmaları. Bu durum hastada kullanılacak antibiyotiğin başarı şansını azaltıyor. Direnç kazanan mikroplar hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde enfeksiyona yol açabiliyor. Bu enfeksiyonların hayati tehlike oluşturduğu ise bilinen gerçekler.

Son yıllarda antibiyotiklerin bilinçsizce kullanılmalarından dolayı yaşanan istenmeyen durumlar özellikle antibiyotikler konusunda toplumu daha duyarlı bir noktaya taşıdı. Günümüzde çok sayıda yaşanan vaka, antibiyotiklerin faydalarının sorgulanmasına neden oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir