ALMAN BAKAN HAYIRLI İŞ İÇİN GELDİ

organik-tarim

Alman Bakan, organik tarımda “işbirliği” için geldi

Almanya Gıda, Tarım ve Tüketiciyi Koruma Bakan Yardımcısı ve Parlamenter Müsteşarı Dr. Gerd Müller, ülkesinin organik tarım ürünlerinin Avrupa’daki en önemli pazarı olduğunu belirterek, özellikle Ege Bölgesi’nde üretilen incir ve benzeri gıda gıdaların büyük talep gördüğünü söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ederek Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan ile görüşen konuk Bakan, organik tarım konusunda iki ülkenin işbirliği içerisinde olduğunu da vurguladı. Bakanlık olarak bu bölgede organik üretim yapan üreticilerle daha yoğun ilişkilerde bulunma kararı aldıklarını hatırlatan Dr. Müller, Türkiye’den ülkesine yapılan organik ürün satışının daha yukarılara çıkmasını öngördüklerini dile getirdi.

Dr. Sırrı Aydoğan ise özellikle İzmir’de Büyükşehir Belediyesi’nin de öncülüğünde organik tarım anlamında ciddi çalışmalar yapıldığını söyledi. Türkiye’de 3 ürünle başlayan organik üretimin bugün 250’den fazla ürünle devam ettiğini belirten Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Aydoğan, bu ürünlerin yüzde 60’ının da Almanya’ya ihraç edildiğini dile getirdi.

 

İyihaberler.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir