ALİ ATIF BİR’DEN BEŞLER VE APİKOĞLU’NA ŞARTLI DESTEK

aliatıf

Ali Atıf Bir, Bugün’deki köşesinde Gıda Tarım ve Sağlık Bakanlığının başlattığı inceleme ve teşhirlere değindi. Eski ve köklü olan markalara haksızlık yapılmaması gerektiğinin altını çizen Bir, ortada kalan bazı soruların cevaplarını aradı.

Bakanlık Apikoğlu ve Beşler’e haksızlık yapmasın
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı artık gıda işinde üçkağıt yapanlara izin vermiyor.

Yediğimize içtiğimize hile karıştıranlara basıyor cezayı, bir de deşifre ediyor. Uygulamanın yanındayım. Gıda üretiminde üçkağıt yapanlar ve haksız kazanç elde edenler beter olsunlar. Bu kez Bakanlık aşağıdaki firmaları laboratuvar sonuçlarına göre deşifre etti.

Hasan Dede markalı yağlı tulum peyniri üreten Akgökseller (nişasta ve bitkisel yağ tespiti)

Yalçıntepe markalı yağlı tulum peyniri üreten Birsen Güven (Bitkisel yağ tespiti) Güldemce markalı tam yağlı tulum peyniri üreten Güldemce (Bitkisel yağ tespiti)

Apikoğlu markalı sucuk üreten İstanbul’da kurulu Etsan (yüzde 100 dana eti olarak tanıtılan sucukta kanatlı eti tespiti)

Uludağ markalı sosis üreten İstanbul’daki Karizma Beşler (yabancı doku ve iç organ tespiti)

İzmit’te Efraim Usta Lokantası (Pişmiş dana kavurma yemeğinde tek tırnaklı eti tespiti)

Açıkçası Apikoğlu ve Beşler markaları çok şaşırttı. Apikoğlu radyo reklamlarından öğrendiğim ilk sucuk markası. Beşler markasına yatırım yapan önemli bir üretici. Kesin bir karara varmadan önce Bakanlık yetkililerine şunu sormak zorundayım:

Yaptıkları bir var-yok analizi miydi? Yoksa gramaj tespiti de yapıldı mı? Çünkü sucuk, salam, sosis üretimi öyle bir şey ki, aynı makinede farklı ürünler üretildiğinde bazı kalıntıların diğer üretime bulaşması mümkün.

Hasan Dede, Yalçıntepe, Güldemce tulum peyniri markalarında bitkisel yağ kalıntısı bile cezayı gerektirir. Efrahim Usta Lokantası’nda at etinin varlığı bile lokantanın kapatılması için yeterlidir.

Ama Apikoğlu ve Beşler fabrikalarında üretilen ürünler için gramaj açıklaması bekliyorum. Eğer var-yok analizi yapılmış ise gidip gramaj testi de yapalım. Yılların markalarına haksızlık yapmayalım. Bugün var-yok analizi yaptığınızda birçok ünlü şarküteri markasında da kanatlı eti ya da iç organ dokusu çıkabilir ama gramaj testi sonucunda kalıntının kırpıntı miktarda olduğu belirlenir ve markalar töhmet altında kalmaktan kurtulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir